SNO-1080R
Email This Page
required fields
Your Email
Friend's Email
Send this email to me
SNO-1080R
1/4" progressive, 0.7 lux, SSNR III
Download high resolution image
Email this page
Print this page
SNO-1080R
IP VGA Network Bullet Camera with IR
View Larger
Close
Overview
Specifications
A & E Specifications
Datasheet
Software
Certification
CAD
Firmware
Key Features
25ips @ VGA resolution
H.264/MJPEG
Multiple streaming – up to 10 profiles
ONVIF compliant
Mechanical
Colour-Material
Dark gray / ALDC
Dimensions WxHxD
Ø 86.8 x 304.6mm
Weight
1Kg
Operational
IR Led
15
Viewable Length
15m
Camera Title
Off / On (Displayed up to 15 Characters)
Day And Night
Auto (S/W) / colour / B/W / External B/W
Backlight Compensation
Off / BLC
Contrast Enhancement
SSDR (Samsung Super Dynamic Range ) (Off/On)
Digital Noise Reduction
SSNRIII (2D + 3D noise filter) (Off /On)
Motion Detection
Off / On (4 programmable zones)
Privacy Masking
Off / On (32ea 4 points polygonal)
Sens-up frame Integration
Off / Auto (2 x ~8x)
Gain Control
Off / Low / Medium / High
White Balance
ATW / AWC / Manual / Indoor / Outdoor
Electronic Shutter Speed
Auto / A.FLK / Manual (60x - 1/12000sec)
Flip-Mirror
Off / On
Intelligent Video Analytics
Face detection
Alarm I-O
Input 1ea
Operational Alarm I-O
Input 1ea
Network
Ethernet
RJ-45 (10/100BASE-T)
Video Compression Format
H.264, MPEG-4, MJPEG
Resolution
4 : 3 Mode 0 640 x 480 / 320 x 240 / 160 x 120
Max Framerate
30fps
Video Quality Adjustment H-264 MPEG
H.264 : Compression level, Target bitrate level control
Video Quality Adjustment MJPEG
MJPEG : Quality level control
Bitrate Control Method
H.264: CBR or VBR, MJPEG : VBR
Steaming Capacity
Audio I-O
Mic / Line in, Line out
Audio Compression Format
Bi-directional audio
Audio Communication
Bi-directional audio
IP
1
Protocol
Security
Streaming Method
Unicast/ Multicast
Max User Access
5 users at unicast mode
Memory Slot
Micro, SD/SDHC memory slot
ONVIF Conformance
Yes
Webpage Language
Web Viewer Os
Supported OS: Windows XP/VISTA /7, MAC OS
Web Viewer Brower
Supported Browser : Internet Explorer 6.0 or Higher, Firefox, Google Chrome, Apple Safari
Central Management Software
NET-i-ware
Video
Imaging Devise
1/4" PS CMOS
Total Pixels
680(H) x 512(V)
Effective Pixels
640(H) x 480(V)
Scanning System
Progressive
Min Illumination TBD Colour
Colour: 0.7Lux (F1.5, 5OIRE)
S-N Ratio
50dB
Video Output
DIP connector type, for installation
Lens
Focal Length
2.3 ~ 7.9mm (3.4x) varifocal
Max Aperture Ratio
F1.2
Angular Field of View
H : 94°(Wide) ~ 26.5°(Tele), V : 70°(Wide ) ~ 20°( Tele)
Min Object Distance
500mm
Focus Control
Varifocal
Lens Type
Manual / DC auto iris
Mount Type
Board type (Ø14)
Electrical
Input Voltage-Current
DC 12V / 480mA, PoE ( IEEE802.3af ) / 108mA
Power Consumption
Max. 5.6W
General
Chipset
WiseNetS
Environmental
Operating Temperature
-10°C ~ +50°C (+14°F ~+ 122°F)
Operating Humidity
20% ~80% RH