SLA-12240
Email This Page
required fields
Your Email
Friend's Email
Send this email to me
SLA-12240
1/2" 12~240mm motorised lens
Download high resolution image
Email this page
Print this page
SLA-12240
1/2", 12~240mm motorised lens
View Larger
Close
Overview
Specifications
A & E Specifications
Datasheet
Manuals
Certification
Key Features
C-mount motorized 20x zoom lens
Built-in lens with micro bolometer sensor
Auto iris (DC)
Detail
Object Dimension At MOD
240mm : 66mm x 50mm 9.45" : 2.6" x 1.97"
Back Focal Length
19.82mm / 0.78"
Flange Back Length
17.526mm / 0.69"
Preset
Built-in
Input Signal
Video signal (V or VS)
Sensitivity Adjustment
0.5V (p-p) ~ 1.0V (p-p) (Video signal)
Operating Temperature
-10°C ~ +50°C (+14°F ~ +122°F)
Dimension WxHxD
116.0 x 135.0 x 223.5mm (4.57" x 5.31" x 8.8")
Weight
2.6Kg (5.73 lb)
Operational
Operational Iris
F1.6 ~ F720C
Operational Focus
2.8m ~ 8
Operational Zoom
12 ~ 240mm / 0.47" ~ 9.45"
Control
Control Iris
3.3V DC
Control Focus
6 ~ 12V DC
Control Zoom
6 ~ 12V DC
Angle of View
Diagonal
38.9° ~ 1.9°
Horizontal
30.8° ~ 1.6°
Vertical
General-Specification
CCD
1/2"
Resolution
1.3 Megapixel
Iris Type
Auto iris (DC)
Object Distance
2.8m ~ 8
Zoom
20x
Mount
C-mount
Focal Length
12 ~ 240mm / 0.47" ~ 9.45"